Windows 10’da Komut İstemi’nden PC’yi Yenileme veya Sıfırlama

Windows 10 ile Microsoft,hızlı bir şekilde sadece birkaç tıklama ile pc yenilemek veya sıfırlamak. Windows 10 bilgisayarını Ayarlar uygulamasını açıp “Güncelleme ve Güvenlik -> Kurtarma” seçeneğine gidip Bu bilgisayarı sıfırla bölümünün altındaki “Başlayın” düğmesine basarak kolayca sıfırlayabilir veya yenileyebilirsiniz. Alternatif olarak, komut isteminden bilgisayarı sıfırla ihtiyaç duyulduğunda. Temel olarak, tek bir komut verirsiniz ve Windows sıfırlama işlemini başlatır. Bu yaklaşımla ilgili iyi olan şey, sıfırlama veya yenileme seçeneğini bulmak için menüleri incelemek zorunda kalmamanızdır.

Şimdi, Windows 10’da Yenile ve Sıfırla seçenekleri arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

 

PC’yi yenile: Bir Windows 10 bilgisayarını yenilediğinizde, Windows tüm sistem dosyalarını yenileyecek ve / veya değiştirecektir. Bilgisayarı yenileme kişisel dosyalarınızı kaldırmaz. Ancak Windows, yerleşik mağaza uygulamaları gibi önceden yüklenmiş olanlar dışındaki tüm uygulamaları kaldırır.

 

PC’yi Sıfırla: Sıfırlama, Yenile’nin daha agresif sürümüdür. Yani, bir PC’yi sıfırlamak yüklü tüm uygulamaları ve kişisel dosyalarınızı kaldırır Windows kurulum sürücüsünde bulunur. yani C sürücüsü. pencereler olmaz uygun seçenekleri seçtiğiniz sürece diğer sürücülerdeki veya bölümlerdeki dosyalarınıza dokunun.

 

Adobe olmadan, Windows 10 PC’yi komut isteminden nasıl sıfırlayacağınızı göstereyim. Aynı komut PowerShell’de de çalışır.

 

Not: Sıfırlamadan veya yenilemeden önce tüm uygulamaları kapatın ve uygulama ayarlarını ve dosyalarını yedekleyin. Bu, sıfırlama veya yenileme işleminden sonra bunları geri yüklemenizi sağlar.

 

PC’yi Komut İsteminden Sıfırla

Başlat menüsünü açın.

Aramak “cmd”.

Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”.

Komut istemi penceresinde aşağıdaki komutu yürütün.


Kod : systemreset


Seç “Her şeyi kaldır”seçeneğini tıklayın.

Seç “Sadece dosyalarımı kaldır”seçenek.

Tıkla “Sıfırla” buton.

Sıfırla düğmesine tıkladığınızda, Windowssıfırlama işlemini başlatır. Sıfırlama prosedürünün tamamlanması 20 ila 30 dakika sürer. Arkanıza yaslanın ve bekleyin. Tamamlandığında, Windows otomatik olarak yeniden başlatılır ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Crouse’dan, en sevdiğiniz programları yüklemeniz gerekir.


PC’yi Komut İsteminden Yenile

Başlat menüsünü açın.

Aramak “cmd”.

Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”.

Komut istemi penceresinde aşağıdaki komutu yürütün.


Kod : systemreset -cleanpc


Tıkla “Sonraki”Yeni başlangıçtaki düğme

Windows, kaldıracağı tüm uygulamaların bir listesini gösterecektir. Benim durumumda, Windows McAfee’yi ve bir dizi diğer uygulamayı kaldırıyor. “İleri” düğmesine tıklayın.

Tıkla “başla”düğmesindeki”Başlayalım” Komut istemi.

İşte bu. Sıfırlama seçeneğinde olduğu gibi, Windows 10 PC’nizin yenilenmesini tamamlamak 20 ila 30 dakika sürebilir. Arkanıza yaslanın ve tamamlanana kadar bekleyin. Tamamlandığında, sisteminiz otomatik olarak yeniden başlatılır.

Gördüğünüz gibi, bunu yapmak oldukça kolay Windows 10’da PC’yi komut isteminden sıfırla. Herhangi bir sorunuz veya sorunuz varsa,Aşağıdaki yorum ve mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışacağım. Ayrıca, bu makaleyi beğendiyseniz, komut istemini veya PowerShell imleç boyutunu, rengini ve paylaşımını nasıl değiştireceğinizi ve Windows 10’da ham görüntüleri nasıl önizleyeceğinizi veya açacağınızı bilmek de isteyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.